نحوه فعالیت انرژی کهن الگوی آتنا در زندگی روزمره ! (1)

در مجموعه مطالبی که پیش رو است ، به بررسی رفتار ،  خصوصیات ظاهری، انواع تعامل اجتماعی، نحوه اندیشیدن و ارزش ها و ... سایر مشخصه های افرادی که انرژی کهن الگوی های مختلف ، از جمله آتنا در آنها فعال است می پردازیم !

 بررسی دقیق نوع فعالیت این کهن الگو ها ، نیازمند تحلیل و واکاوی دقیق با در نظر گرفتن شرایط پیرامون و درون فرد است.لیکن ما در این مجموعه مطالب به اختصار به نکات کلیدی و بارز ، که از اهمیت بیشتری برخوردارند خواهیم پرداخت !

١. افرادی که انرژی آتنا در آنها فعال باشد ، مدیریت بحران را به خوبی می شناسند. بطوریکه در زمانهای بحرانی و شرایط خاص که دیگران قادر به تصمیم گیری صحیح نیستند و بحران زده می شوند ،آنها  به راحتی می توانند ، تصمیمات ذهنی سریع بگیرند !! در مواقع حساس و شرایط بغرنج همواره خونسردی خود را حفظ می‌کنند، چراکه مشاهده گر قوی دارندو قادر هستند بدون در نظر گرفتن احساس و هیجان، منطقی اندیشیده و تصمیم صحیح بگیرند .

 

زمانیکه اتفاقی مغایر با دلخواه ما و یا پیش بینی ما اتفاق می افتد، و امور طبق روالی که ما انتظار داشته ایم پیش نمیرود ، بسیاری از ما غافلگیر می شویم ! ممکن است دست و پای خودمان را گم کنیم  و برای تصمیم گیری دچار تردید شویم و قادر نباشیم انتخاب مناسب را انجام دهیم .

بطوریکه در شرایط بحرانی ، به جای مدیریت بحران ، دچار بحران زدگی می شویم!!!!

یکی از دلایل مهمی که مانع تصمیم گیری صحیح در لحظات حساس  می شود، بالا بودن هیجان و احساسات است . تا وقتی تحت تاثیر عواطف باشیم و هیجان زده به اطراف بنگریم ، قادر نخواهیم بود ، شرایط را واقع بینانه بسنجیم و تحلیل و بررسی کنیم ! در حالیکه برای تصمیم گیری صحیح و مدیریت یک مسئله ، احتیاج به فعالیت  ذهن و حوزه سر داریم !

افرادی که انرژی آتنا  در آنها فعال است ، اولاً از قبل کلیه حالات احتمالی را بررسی کرده اند و معمولاً غافلگیر نمی شوند ! با توجه به ذهن فعالی که دارند ، غالب اوقات نشانه های موجود را به دقت مشاهده می کنند و با توجه به این علایم قادر هستند اتفاقات بعدی را واقع بینانه پیش بینی و نه پیش گویی !! کنند . (پیشنهاد می کنیم مطلب مربوط به پیش بینی یا پیش گویی را در همین خصوص مطالعه بفرمایید )، بنا بر این اتفاقات بعدی برای آنها غافلگیر کننده نیست و به اصطلاح سورپرایز !! نمی شوند.   

 ثانیاً از آنجائیکه در این افراد حوزه سر بسیار فعال است، اگر به هر دلیلی در شرایط پیش بینی نشده و بحرانی ، قرار بگیرند، دست و پای خود را گم نمی کنند!

آنها ذهنی پویا و فعال دارند، ابتدا شرایط موجود را به دقت و موشکافانه بررسی می کنند ! تمام نشانه های موجود را می بینند و با در نظر گرفتن تمام جزئیات به کل ، نگاه می کنند . به اندازه لازم به جزئیاتی که به کل مسئله مربوط است نگاه می کنند ،در حالیکه سایرین عموماً یا جزئیات را نادیده می گیرند و یا بیش از اندازه به مطالب ریزی که اهمیت چندانی ندارد بها می دهند.

(مطالب مربوط به واقع بینی از جمله واقع بینی (١)، واقع بینی (۶) و همچنین مطالب مربوط به اندازه صحیح یتیمی در این خصوص می تواند اطلاعات بیشتری را د راختیارتان بگذارد).  از این رو و به دلیل وجود این واقع بینی ، آنها قادر هستند تصمیم درست و به جا و مناسبی بگیرند. از این رو است که آنها مدیریت بحران را بلد هستند !

 

                           

 تصور کنید در حال رانندگی در جاده هستید و تصادف شدیدی پیش چشم شما اتفاق می افتد !  برخی افراد سریع و بدون فکر وارد عمل می شوند، بدون در نظر گرفتن احتمال آسیب های نخاعی ، مصدوم را حرکت می دهند !  برخی شوک می شوند و هیچ کمکی نمی کنند ! عده ای بی تفاوت عبور می کنند تا به قرار کاری مهم خود برسند ! برخی نیز به جای کمک گریه و زاری می کنند ! برخی سریعاً با گروه امداد و پلیس تماس می گیرند و ....

 

هر فردی با توجه به انرژی آرکی تایپی که در او فعال است ، رفتار خاصی انجام می دهد ! کسیکه انرژی آتنا در  او فعال باشد ، بدون اینکه دستپاچه شود و تحت تاثیر احساسی حادثه قرار بگیرد ، ابتدا وضعیت موجود را به دقت مشاهده می کند و سپس به بهترین شکل و با در نظر گرفتن تمامی ابعاد (حفظ سلامت مصدوم ، جلوگیری از ادامه تصادفات ، احتمال آتش سوزی، .... ) راه مناسب را انتخاب می کند!

 

 

 

پیشنهاد : به عنوان تمرین ، بحران یا حوادث غیر مترقبه ای که ممکن است در زندگی روزمره برایتان پیش بیاید را تصور کنید ، تمام جزئیات موجود را که در این خصوص اهمیت دارند را شناسایی کنید ، کارهای لازم را شناسایی کرده و اولویت بندی کنید ،  حال بررسی کنید چگونه می توانید آنرا به بهترین شکل مدیریت کنید !!!  این تمرین را در خصوص موارد عادی و روزمره  و همچنین موارد غیر عادی و غافلگیر کننده انجام دهید تا به این ترنیب مدیریت بحران را تمرین کرده باشید.

/ 0 نظر / 54 بازدید